Náměty na místa, kam se podíváme :


  • Frýdlant nad Ostravicí

    Město Frýdlant nad Ostravicí leží na hlavní trase do nejznámější části chráněné krajinné oblasti Moravskoslezské Beskydy. Rozkládá se u soutoku řeky Ostravice a Čeladenky na úpatí Ondřejníku ( 890 m.n.m.). V blízkosti města se zvedá Lysá hora ( 1328 m.n.m.), která je nejvyšší horou Beskyd. Do Frýdlantu se můžeme dopravit i vlakem. V těsné blízkosti města je sportovní letiště pro motorové i bezmotorové létání. Během letecké sezóny jsou pořádány vyhlídkové lety, převážně nad Beskydami a Lysou horou.

    Informační centrum se nalézá na Hlavní ulici 308.

    otevírací doba:
    • pondělí až čtvrtek 8:00 - 17:00 hod (polední přestávka 12:00 - 12:30)
    • pátek 8:00 - 16:30 hod (polední přestávka 12:00 - 12:30)
    • sobota a neděle 8:00 - 11:30 hod

    Užitečné informace lze najít například zde:

    Oficiální stránky města Frýdlant nad Ostravicí
    Frýdlant nad Ostravicí - kam zajít
    Město Frýdlant nad Ostravicí
    Beskydské informační centrum
    Mikroregion Frýdlantsko - Beskydy

    Kostel sv. Bartoloměje

    Barokní kostel sv. Bartoloměje ve Frýdlantě n. O.


  • PP Koryto řeky Ostravice

    Přírodní památka Koryto řeky Ostravice ("ostravické peřeje") o ploše 0,80 ha na katastrálním území Ostravice I. se nachází v nadmořské výšce 396 - 399 m. Jako PP byla vyhlášena v roce 1966. Je tvořena skalními výchozy zvanými peřeje, které jsou významnou geologickou lokalitou. Je zde odkryta oblast kontaktu dvou příkrovových jednotek karpatského flyše, kterou je možno pozorovat v délce bezmála několika kilometrů. Řeka Ostravice zde také tvoří oficiální hranici mezi Moravou a Slezskem.

    Více informací a obrázky naleznete na těchto www stránkách:

    Koryto Ostravice

    Peřeje na Ostravici


  • Údolní nádrž Šance-Řečice

    Vodní nádrž Šance je údolní přehrada na horním toku řeky Ostravice v Moravskoslezských Beskydech, vybudovaná v letech 1964 až 1969 nedaleko bývalé železniční zastávky Šance. Název je nyní odvozen od vrchu Šance (576 m) na levém břehu poblíž hráze. Při stavbě přehrady byla mj. zatopena centrální část obce Staré Hamry a zrušena železniční trať v úseku Ostravice-Bílá.

    Hlavním účelem přehrady, situované pod řídce zalidněnou oblastí uprostřed Beskyd, je v současnosti shromažďování zásob pro výrobu pitné vody v úpravně Nová Ves ve Frýdlantu nad Ostravicí. Nádrž podléhá hygienické ochraně a koupání i jiné rekreační aktivity jsou v ní přísně zakázány. Důležitým vedlejším využitím je regulace průtoku a ochrana před povodněmi.

    Vodní nádrž Šance

    Vodní nádrž Šance

    Vodní nádrž Šance

    Správa přehrady spadá pod státní podnik Povodí Odry, který realizuje exkurze hlavně pro odbornou veřejnost a v ojedinělých případech organizuje exkurze pro školy apod. Během exkurze máte možnost navštívit a prohlédnout (včetně výkladu) prostory přehrady.

    Jednou ročně je pořádán den otevřených dveří, kdy je umožněno široké veřejnosti, zdarma, nahlédnout i do vnitřních prostor hrází. Během roku jsou exkurze pořádány jen ojediněle, na základě domluvy. Během exkurze si prohlédnete: korunu hráze, odběrnou věž, injekční štolu, odvodňovací štolu podhrází, strojovnu v podhrází včetně MVE. Malá vodní elektrárna je tvořena jednou Francisovou turbínou o výkonu 0,84 MW a jednou Bánkiho turbínou o výkonu 0,23 MW.

    Vodní nádrž Šance

    Vodní nádrž Šance

    Vodní nádrž Šance

    Více fotografiií a nejen technických informací získáte z těchto webových stránek:


  • Staré Hamry

    Staré Hamry = rozsáhlá horská obec s řadou enkláv a samot, uzavřená v malebném údolí Beskyd.

    Informace o Starých Hamrech a jejich okolí je možno nalézt zde:

    Oficiální stránky obce Staré Hamry
    Staré Hamry - neoficiální stránky
    Obec Staré Hamry
    Turistická lokalita Staré Hamry

    Maryčka Magdónová

    Pomník Maryčky Magdónové

  • Lysá hora ( 1323 m )

    Lysá Hora měří 1323 metrů a je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Dá se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Autobus na Lysou horu bude v letošním roce opět jezdit každý pátek (pracovní den) od 18.5.2007 do 30.9.2007.

    Lysá hora

    Lysá hora - panoramatická mapa

    Lysá hora

    Mohutný masív Lysé hory je oddělen hlubokými údolími řek Ostravice, Řečice a Mohelnice a je tvořen dominantním vrcholem Giguly (starý název obnovený Petrem Bezručem). Vrchol Lysá hora se rozděluje do čtyř rozsoch, přičemž nejznámější je severozápadní Lukšinec a severní Malchor . Nedaleko Lukšince se nacházejí Ondrášovy díry - podzemní pseudokrasové prostory. Jedná se o podzemní systém o 250 m puklinových chodeb a dómů o výškovém rozsahu cca 30 m. Vzhledem ke skutečnosti, že se jedná o "živý", pracující systém, je zde reálné nebezpečí úrazu a proto je zabezpečen mříží. V zimě zde přezimují netopýři.

    Lysá hora

    Lysá hora - telekomunikační věž

    Když sejdete z Lysé přes Malchor, můžete navštívit skautský památník na Ivančeně . Zajímavé jsou však i spodní partie Lysé hory. V jižní oblasti se nachází chráněná přírodní rezervace MAZÁK se skalními útvary.

    Lysá hora
    Podzimní Lysá hora - celkový pohled

    Na vrcholu je meteorologická stanice, telekomunikační věž a horská služba. Občerstvení a ubytování zajišťují: horská chata SKI, občerstvení Šantán, horská chata Lysá hora a ubytovna Kameňák. Z Lysé hory je za pěkného počasí nádherný výhled na celé Beskydy, Jeseníky, Malou Fatru a někdy dokonce až na Západní Tatry - Roháče.

    Chata Lysá
    Chata Lysá hora

    Nacházejí se zde také pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace. Lysá bývala každoročním cílem slezského barda (básníka) Petra Bezruče. K uctění jeho památky pořádají turisté "oblasti Beskydy" a "oblasti Slezsko" vždy v měsíci září tradiční akci "Výplaz na Lysou".

    Informace a fotky z Lysé hory lze najít například zde:

    Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd
    Horské středisko Lysá hora
    Lysá hora - nejvyšší hora Beskyd
    Lysá hora - cykloturistická mapa
    KČT Lysá hora Ostravice
    Lysá hora ( 1323 m )
    Vedlejší vrchol Malchor ( 1219 m )
    Horská služba Lysá hora
    Beskydská likérka Lysá hora
    Lysá hora

    Výhledy z Lysé hory
    Západní výhled z Lysé hory

    Lysá hora z Travného
    Lysá hora a její vedlejší vrchol Malchor z Travného


  • Krásná

    Velmi rozsáhlá rekreační horská obec ležící v horské kotlině řeky Mohelnice. Leží jihovýchodně od města Frýdek-Místek. Části obce jsou Visalaje, Zlatník, Mohelnice - střed a Dolní Krásná. Po okresní silnici je obec 20 km dlouhá a rozkládá se na 4 414 hektarech. V současné době má 654 obyvatel.

    Informace o obci Krásná a jejím okolí je možno nalézt zde:

    Obec Krásná


  • Grúň ( Na Grůni )

    Významné rekreační a turistické středisko Grúň se nachází v Moravskoslezských Beskydech a nejlepší přístup k němu je z obce Staré Hamry. Mezi památky patří Bezručova škola, dřevěný kostelík a další lidové stavby. Dřevěný kostelík Panny Marie na Grúni je centrem řídkého osídlení mezi Kozlenou a Janikulou, nazývaného podle horského hřebene Gruň. Na přelomu 18. a 19. stol. tu na odlesněných svazích vznikla rozptýlená zástavba. Obyvatelé se živili především pastevectvím a prací v lese.

      Na Grúni    Na Grúni  


    Místo je ideální pro sportovní aktivity jak letní, tak i zimní. Turisté i cykloturisté si mohou vybrat z nabídky značených tras a milovníci zimy a sněhu mohou využít místních upravených sjezdovek. V okolí se také dá vyjet na běžkách, stopy jsou obvykle ve velmi dobrém stavu. Co se týče občerstvení, můžete během celého roku využít horský hotel Charbulák nebo pod jednou ze sjezdovek chatu Armaturku.

       Na Grúni    Na Grúni


    Další informace zde:

    Grúň a okolí
    Horská chata "Dům sv. Josefa" na Grúni

    Kostelík Grúň

    Dřevěný kostelík Panny Marie na Grúni

    Dřevěný kostelík na Grúni
    Horská poutní kaple Panny Marie na Grúni

    PP Podgrúň

    Přírodní památka Podgrúň představuje vlhkou vrchovištní louku na severozápadním svahu v podhřebenové části rozsochy Kozlena - Grúň. Nachází se v pramenné oblasti potoka Jamník v nadmořské výšce 780 - 815 m, asi 0,4 km severozápadně od horské osady Grúň v Moravskoslezských Beskydech.

    Klikněte pro více informací

    Podgrúň
    PP Podgrúň


  • Visalaje a Bílý kříž

    Informace, zajímavosti a obrázky k inspiraci můžete nalézt například zde:

    Sulov

    Rekreační oblast Sulov - Bílý kříž

    Bílý kříž

    Bílý kříž

  • Pražmo

    Informace o obci Pražmo a jejím okolí je možno nalézt zde:

    Obec Pražmo


  • Horní Lomná

    Proč se tam podívat ?

    • Horní Lomnou hory obklopují ze tří stran, v okolí je několik turistických zařízení a prochází jí mnoho turistických tras
    • v místní části "Salajka" byl roku 1896 vybudován kostel na místě "zázračného kříže" postaveného v roce 1833. "Zázračný" pro, událost z roku 1836, kdy jablunkovští měšťané k němu vykonali pouť, po které v Jablunkavě ustala cholera. Od této příhody se na tomto místě konaly až do vysvěcení kostela dvakrát do roka bohoslužby pod širým nebem
    • pod kostelem u kapličky Panny Marie najdete studánka která údajně nejen nevysychá, ale ani nezamrzá
    • Horní Lomná se může pochlubit i přírodními zajímavostmi, ta nejcennější - Mionší (národní přírodní rezervace, 170 ha, původní prales - po dlouhých debatách s omezeními přístupný i pro veřejnost) se nachází na území Horní a sousední Dolní Lomné, dále Byčinec (přírodní památka, 1 ha, přirozený mokřadní ekosystém) a Kyčmol (přírodní památka, 0.1 ha, rašelinná louka s pro oblast typickou vegetací)

    Informace o obci Horní Lomné a jejím okolí je možno nalézt zde:


    PP Kyčmol

    Přírodní památku Kyčmol tvoří drobná mokřadní louka v údolí řeky Lomné v nejjižnější části bezlesého území Kyčmol. Mírně svažitá plocha je zamokřena řadou pramenů vytékajících na úpatí přilehlého svahu. Nachází se v nadmořské výšce 659 - 661 m, asi 2 km severovýchodně od vrchu Malý Polom (1060 m) nad osadou Kyčmol v Moravskoslezských Beskydech.

    Klikněte pro více informací

    NPR Prales Mionší

    Národní přírodní rezervace Mionší patří k nejznámějším rezervacím v Beskydech a svou rozlohou patří k největším pralesům v ČR. Byla vyhlášena roku 1954. Nachází se na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholů Úplaz (949,6 m) a Velká Polana (893 m) exponovaných k východu a západu, s lesními loukami, pramenisky a v jihovýchodní části i drobnými skalkami. Leží v nadmořské výšce 720 až 950 m, asi 9 km jihozápadně od Jablunkova mezi obcemi Dolní a Horní Lomná, asi 1 km východně od středu obce Horní Lomná. Jedná se o největší komplex přírodě blízkých jedlobukových porostů karpatského typu s javorem klenem v České republice. Stromy dosahují výšky 60 m a stáří 250 let.

    Klikněte pro více informací

    Další informace zde:

    Prales Mionší
    Do pralesa Mionší
    Rezervace Mionší

    Naučná stezka Mionší

    NS Mionší je koncipována jako cca 7 km dlouhý okruh, který má 10 zastavení vybavených informačními panely. Cílem je umožnit návštěvníkům shlédnout alespoň část legendárního beskydského "pralesa", a přitom zachovat jeho klid. Proto je stezka zřizována jako sezónní - je přístupná od 1. června do 15. září. Mimo tuto dobu bude demontována. Stezka má naprosto odlišnou trasu i informační náplň než původní NS, zrušená v roce 1988.

    Prales Mionší

    Národní přírodní rezervace prales Mionší

  • Vodní nádrž Morávka

    Přehrada Morávka byla postavena a dokončena v roce 1964. Nachází se jihovýchodně od města Frýdek - Místek v turistické oblasti Moravskoslezské Beskydy v nadmořské výšce cca 500 metrů nad mořem. Vodní dílo Morávka má objem 11,3 mil. m3, celkovou plochu 80 hektarů, sypanou hráz 396m dlouhou a 44m vysokou. Maximální hloubka je 38 metrů. Když byla při povodních, v roce 1997, hráz poškozena, musela podstoupit generální opravu. V současné době je zase v provozu. Je zde zákaz koupání a rybolovu, poněvadž se jedná o rezervoár pitné vody. Také možnost rekreace v okolí je limitována rozlehlým hygienickým pásmem.

    Morávka
    Vodní dílo Morávka - letecký pohled

    Morávka
    Pohled z hráze na sever k vesnici Morávka

    Morávka
    Pohled od hráze k jihovýchodu na masív Slavíče

    Více informací a obrázky naleznete na těchto www stránkách:

    Státní podnik Povodí Odry - VN Morávka
    Údolní nádrž Morávka
    Morávka - přehradní nádrž v Beskydech
    Přehrada Morávka
    Vodní dílo Morávka
    Obec Morávka
    Rekreační areál Morávka
    Naučná stezka "Prameny řeky Morávky"


  • Prašivá

    Klasická dřevěná turistická chata, jejíž střechu však korunuje vyhlídková vížka s krytým ochozem. Chata stojí na Malé Prašivé (706 m n. m.) od roku 1921, kdy ji s pomocí obyvatel z okolí dostavěla frýdecká Pobeskydská jednota slezská. Prašivá je horou "v první linii" beskydského masívu, a proto je odtud výborný výhled na celou ostravskou pánev a kousek Polska.

    Prašivá
    Turistická chata na Malé Prašivé

    Informace o Prašivé a okolí lze nalézt na těchto webových stránkách:

    Horská chata na Prašivé
    Poutní kostel na Prašivé
    Vyšní Lhoty - Prašivá
    Malá Prašivá

    Prašivá

    Kostel sv. Antonína Paduánského

    Prašivá

    Kostel sv. Antonína na Prašivé (704 m n.m.) byl zbudován r. 1640. Nyní pod ochranou státního památkového úřadu. Jedná se o filiální kostel farnosti v Dobré. V průběhu staleté existence byl kostel (původně bez kruchty a sakristie) dostavován. Jeho konstrukce je z mohutných trámů, loď téměř čtvercového půdorysu, presbytář trojboký, okna pětiboká s okenicemi. Nad vchodem je malá věž, která je stejně jako stěny kostela pokryta šindelem. V r. 1990 oslavil kostel na Prašivé 350. výročí svého vzniku. V roce 2006 byl kompletně zrekonstruován.

    Prašivá

  • Ropička

    Informace o Ropičce naleznete zde:

    Chata Ropička
    Turistická chata Ropička
    Horská chata Ropička
    Prašivá, Ropička, Ropice

    Ropička
    Horská chata na Ropičce

  • Obec Řeka

    Informace o obci Řeka a jejím okolí naleznete zde:

    Řeka
    Celkový pohled na údolí Řeky

    Řeka
    Dřevěnice z konce 18. století

  • Javorový a Malý Javorový

    Výrazný rozsochatý hřeben nad městem Třinec a obcí Řeka. Na severovýchodní rozsoše se nachází vrchol Malý Javorový (946 m n. m.), který je hojně navštěvován, jsou zde lyžařské sjezdové i běžecké tratě, možnost paraglidingu, cykloturistiky, na vrcholu se nachází horská chata, stanice Horské služby a televizní vysílač. Javorový porůstá druhotná smrčina, níže smíšené porosty smrku a buku. Na jeho hřeben do výšky 870 m n. m. vede sedačková lanovka z Třince-Oldřichovic. Nejvyšší vrchol Javorový, někdy nazývaný jako Velký Javorový, se nachází nad obcí Řeka v nadmořské výšce 1032 m.

    Malý Javorový
    Horská chata Malý Javorový

    Informace o Javorovém a jeho okolí je možno nalézt zde:

    Rekreační středisko Javorový
    Malý Javorový a Javorový vrch
    Chata - Javorový
    12 vrcholů Beskyd
    Javorový vrch

    Výhled k Javorovému

    Výhled z úbočí Ropice (1083 m) k severovýchodu na Javorový (1032 m) a Šindelnou (1001 m)


  • Další zajímavá místa